Anayasal denetim nedir ?

Ertac

Global Mod
Global Mod
Anayasal denetim, devletin gucunun snrlandrlmasn, devletin mesru gucunun hak ve ozgurluklerin korunmas amacyla kullanlmasn ve devletin kendi kurallarn uygulamasn saglayan bir surectir. Anayasal denetim, hukumetin ustunlugunu snrlandrmaya yonelik bir etki olusturmak amacyla yurutulen bir surectir. Anayasal denetim, temel hak ve ozgurlukleri koruma ve devletin kendi kurallarn uygulama konusunda bir kurumsal kontrol mekanizmasdr.

Anayasal Denetimin Temel Ozellikleri

Anayasal denetimin temel ozellikleri, hukukun ustunlugunu ve yurttaslarn hak ve ozgurluklerinin korunmasn saglamak icin kurulmustur. Bu ozellikler, devletin yurutme, yasama ve yarg guclerinin birbirleri arasndaki dengeyi korumak amacyla kullanlan onlemlerdir. Anayasal denetim, anayasal hukumlerin yerine getirilmesini saglamak icin gerekli olan hukuki, siyasi ve kurumsal araclar icerir.

Anayasal Denetimin Birincil Yontemleri

Anayasal denetimin birincil yontemleri, anayasal hukumlerin uygulanmasn saglamak icin kullanlan uc temel aractan olusur. Bunlar, anayasa yetkisi, anayasa mahkemesi ve anayasal ozgurluklerdir. Anayasa yetkisi, devletin kurallarn uygulamasn saglamak icin kullanlan temel bir yontemdir. Anayasa yetkisi, ozellikle yurutme ve yasama yetkilerinin snrlandrlmasn saglamak amacyla kullanlr. Anayasa mahkemesi, anayasal hukumlerin uygulanmas ve uygulanmasnn ust duzeyde korunmasn saglar. Anayasal ozgurlukler, anayasal hukumlerin uygulanmasn ve korunmasn saglamak icin kullanlan temel araclar arasndadr.

Anayasal Denetimin Ikinci Dereceden Yontemleri

Anayasal denetimin ikinci dereceden yontemleri, anayasal hukumlerin uygulanmasn ve korunmasn saglamak icin kullanlan diger yontemlerdir. Bunlar, anayasa degisiklikleri, anayasal kurallarn yorumu, anayasal kararlar ve anayasal yarglamalardr.