Atık Nedir örnekler ?

Erdurdu

Global Mod
Global Mod
Atk Nedir? Ornekler

Atk, dogal kaynaklarn bozulmas veya kirletilmesine neden olan uretim veya kullanm artklarnn olusturdugu kirleticidir. Atklar, toplumun ve cevrenin saglgn tehdit edebilen zararl veya tehlikeli olan veya atlan maddelerdir. Atklar, cevresel cozumlerinin bir parcas olarak guvenli sekilde kontrol altnda tutulmaldr.

Atklarn Snflandrlmas

Atklar, cozumlemek ve yonetmek icin snflandrlabilir. Atklar, dogal kaynaklarn ve cevrenin kirletilmesine yol acan veya kirletebilecek atklar ile uretim artklar olarak ikiye ayrlabilir. Dogal kaynaklarn kirletilmesine yol acan atklar, organik veya inorganik kimyasal maddeler, radyasyondan kaynaklanan atklar veya diger kimyasal atklar olarak snflandrlabilir. Uretim artklar ise, uretim surecinde olusan endustriyel artklar, sanayi artklar, atk akskanlar veya atk yuzeysel sular olarak snflandrlr.

Ornek Atklar

Dogal kaynaklarn kirletilmesine yol acan atklar arasnda, kimyasal atklar, kimyasal maddeler, radyasyon veya diger kimyasal atklar bulunur. Kimyasal atklar, bilim ve teknoloji kullanlarak uretilen veya islenen cesitli kimyasal karsmlar olarak tanmlanabilir. Kimyasal maddeler, baz bilesenlerden olusan kimyasal karsmlar olarak tanmlanr. Radyasyon, atomik veya kuantum olaylar tarafndan uretilen enerji olarak tanmlanr. Diger kimyasal atklar arasnda, patlayc maddeler, asitler, bazlar ve koruyucu maddeler bulunur.

Uretim artklar arasnda, endustriyel artklar, sanayi artklar, atk akskanlar ve atk yuzeysel sular bulunur. Endustriyel artklar, cesitli endustrilerin uretim sureclerinde olusan artklar olarak tanmlanr. Sanayi artklar, cesitli uretim proseslerinden olusan artklar olarak tanmlanr. Atk akskanlar, cesitli sureclerden kaynaklanan artklar olarak tanmlanr. Atk yuzeysel sular ise, cesitli sureclerden olusan artklar olarak tanmlanr.