Ganpati Bappa Morya: Aktörler kendilerini şenlik coşkusuna kaptırıyor ve kendi Ganpati idollerini yaratıyorlar

şermin

Member
Ganesh Chaturthi’de, kendi Bappa idollerini yaratıp onu bu kutlu günde eve getirmekte teselli ve manevi bağ bulan oyuncularla konuşuyoruz. Kendi adanmışlık yolculuklarını, Lord Ganesha’nın hayatlarındaki önemini ve her yıl festivali nasıl kutladıklarını paylaşıyorlar.

Karanvir Bohra ve Deepika Singh, aktörler Ganpati kutlamaları hakkında konuşuyor
Karanvir Bohra

Tüm tanrılar arasında kendimi Lord Ganesha’ya en yakın hissediyorum. Onun arkadaşım olduğunu hissediyorum. Benim için Ganesh Chaturthi kardeşlik anlamına geliyor. Ganesh Chaturthi’yi 40 yıldan fazla bir süredir, hatta ben doğmadan önce bile kutluyoruz. Evde ne kadar kalabileceğimize bağlı olarak genellikle Bappa’yı beş veya on günlüğüne eve getiriyoruz. Kızlarım doğduğundan beri kilden Ganesha yapıyoruz ve onlara organik Ganpati’nin önemini öğretiyorum. Ancak bu sefer zaman kısıtlılığından dolayı gelemedik ama eve organik bir idol getirdik. Bütün mithaileri annem evde yapar. Kızlarım her yıl Bappa’nın gitmesi gerektiğinde çok duygulanırlar. Onunla harika bir bağınız var.

Raqesh Bapat

Ganpati’yi heykel yapmaya başladığımda çok gençtim. Pune’daki evimin yakınındaki bir tapınak görevlisinin saatlerce put yapmasını izledim. Yaptığı her şeye hayran kaldım ve özümsedim. Ve sonra her yıl Ganpati idolünü kendim yapmaya başladım. Benim için terapi ve eğlenceli bir süreç. Kaosun içindeki sakinliği hissediyorum. Hatta birçok kişi benden öğrenmeye başladı. Bu yıl zamanım olmadığından idolümü çok daha erken yaptım. Ganpati’yi bir buçuk gün kutluyorum ve ardından küvette Visarjan yapıyorum. Bu çok güzel bir buçuk gün çünkü ailem de geliyor ve bayramı birlikte kutluyoruz.

Deepika Singh

Ortak bir ailede yaşadığım için hepimiz Ganpati putlarının kilden nasıl şekillendirileceğini öğrenmek için bir atölye çalışmasına katıldık. Ailedeki çocuklara Ganesh Chaturthi’nin anlamını ve Ganpati’nin neden fil kafasına veya yarım dişe sahip olduğu gibi diğer şeyleri öğrettik. Bappa’yı yaparken evdeki tüm çocuklarla vakit geçirip onlara bu hikayeleri anlatabildik. Visarjan’ı sahillerde yaparsak balıkların ölmesiyle sonuçlanır. Bu yüzden dört yıldır çevre dostu Bappa’yı evimize getiriyoruz. Bu yıl artık su kirliliğine katkıda bulunmayacağıma karar verdim. Kendi ellerimizle bir şeyler yaptığımızda enerji ve enerji kullanırız. Tüm ailenizle birlikte oturma, prasad yeme ve Dhol Par Dance Karna dansı yapma şansınız var! Şu andaki ruh hali heyecan verici. Jab Ganpati jaate hain toh Feel hota hai jaise ek aile üyesi jaa raha hai.

Mohit Malhotra

Yıllardır Bappa’yı eve getiriyoruz. Yakın zamanda idolü kendim yapmaya başladım ve bu duygu kesinlikle inanılmaz. Tüm sürece ayırdığınız zaman, emek ve enerji çok özeldir. Çok fazla pozitiflik getirir ve eve mutluluk yayar. Bappa’yı bir buçuk günlüğüne yanımızda getiriyoruz. Ganpati’min sevimli göründüğünden emin oluyorum. Bu sefer boya kullanmadım çünkü ham kalmasını istedim. Ayrıca Ganpati’nizi yapmak için birisinin seçileceğine inanıyorum ve benim de seçildiğime inanmak istiyorum. Bu ruhsal olarak ilahi bir süreçtir. Benim için Ganesh Chaturthi, arkadaşlar ve aile arasındaki sevginin, pozitifliğin ve birlikteliğin kutlamasıdır.