Inkişaf nedir ne anlama gelir ?

Erdurdu

Global Mod
Global Mod
Inkisaf, Arapca kokenli bir kelimedir ve gelisme anlamna gelir. Gunumuzde, inkisaf cogunlukla iktisadi ve sosyal gelisme olarak tanmlanmaktadr. Bazlar, inkisaf sadece iktisadi gelisme olarak tanmlarken, digerleri sosyal gelismeyi de kapsar.

Iktisadi Gelisme
Iktisadi gelisme, ulkedeki insanlarn refah duzeyinin artmas anlamna gelir. Bu gelisme, is frsatlarnn artmas, daha fazla ekonomik uretim ve ulkedeki toplam gelirin arttrlmasyla ortaya ckar. Diger bir ifadeyle, iktisadi gelisme, ulke capnda toplam gelirin ve yasam standartlarnn artmasdr.

Sosyal Gelisme
Sosyal gelisme, ulkedeki insanlarn yasam standartlarnn yukselmesi anlamna gelir. Bu durum, insanlarn saglk, egitim, hizmetler gibi konularda daha iyi hizmet almasn saglayarak ortaya ckar. Sosyal gelisme, ozellikle ulkedeki cocuk ve kadnlarn durumunu iyilestirmek icin onemli bir oneme sahiptir.

Inkisaf, iktisadi ve sosyal gelismeyi kapsayan bir kavramdr ve iki gelisme arasnda dogrudan bir iliski vardr. Iki gelisme arasndaki bu iliski, ulkenin toplam gelirinin artmasyla ulkedeki insanlarn yasam standartlarnn yukselmesi arasndaki iliskidir. Diger bir ifadeyle, ulkenin ekonomik gelismesi, ulkedeki insanlarn yasam standartlarnn artmasnn ardndan ortaya ckar.

Sonuc olarak, inkisaf, iktisadi ve sosyal gelismeyi kapsayan bir kavramdr. Iktisadi gelisme, ulkedeki insanlarn refah duzeyinin artmasn saglayacak olan is frsatlarnn artmas, daha fazla ekonomik uretim ve ulkedeki toplam gelirin artmasn ifade ederken; sosyal gelisme ise ulkedeki insanlarn saglk, egitim, hizmetler gibi konularda daha iyi hizmet almasn saglayacak olan gelismeyi ifade eder. Inkisaf, iktisadi ve sosyal gelisme arasndaki iliski sayesinde ulkenin toplam gelirinin artmasnn ardndan ulkedeki insanlarn yasam standartlarnn yukselmesini saglar.