Kim Kardashian’ın pahalı tam vücut taraması tartışması açıklandı

şermin

Member
Geçen ay Kim Kardashian Instagram’da tam vücut taraması yaptırdığını paylaştı. Prosedürü ve sağlık bakımının önemini anlattı. Gönderisi takipçileri ve sağlık camiası arasında tartışmalara yol açmıştı. Healthline.com’dan gelen bir rapora göre, tam vücut taramalarının fiyatları (yaklaşık 2.500 dolar) yüksek olmakla kalmıyor, aynı zamanda doktorlar tarafından önleyici tedavi olarak yaygın şekilde tavsiye edilmiyor. Ayrıca şunu okuyun: Tam vücut MR’ları işe yarıyor mu? Kim Kardashian’a değil doktorunuza sorun

Kim Kardashian, pahalı bir tam vücut taramasını teşvik ettiği için eleştirildi. (Arşiv fotoğrafı/ AFP)
Kim Kardashian’ın Instagram paylaşımı

Kim, bir tarama makinesinin yanında çekilmiş bir fotoğrafını şu başlıkla paylaşmıştı: “Geçenlerde bu @prenuvo taramasını yaptım ve size bu hayat kurtaran cihaz hakkında her şeyi anlatmak zorunda kaldım.” Prenuvo’nun tam vücut taraması, kanseri ve buna benzer hastalıkları tespit edebiliyor. Anevrizmalar olarak belirtiler ortaya çıkmadan önce erken evreleri tespit edin. Bir saat boyunca radyasyon olmadan MR çektirmek gibiydi. Gerçekten bazı arkadaşlarımın hayatını kurtardı ve ben sadece bunu paylaşmak istedim… reklam yok.”

Kim, tam vücut taramasının yararları konusunda tartışma başlattı

Bir Buzzfeed raporuna göre, Kim’in yazısı tamamen doğru değildi çünkü Prenuvo “MRI taraması gibi” değil; bu bir MRI taraması. Hopkinsmedicine.org’dan gelen bir rapora dayanarak portal, görüntülerin manyetik ve radyo dalgaları kullanılarak oluşturulduğundan dolayı hiçbir MRI taramasında radyasyon bulunmadığını bildirdi.

Prenuvo’nun web sitesine göre, taramada Kim Kardashian’a bel fıtığı, kas-iskelet sistemi bozuklukları, yağlı karaciğer hastalığı ve MS tespiti gibi kontroller yapıldı. Maliyeti 2.500 dolar ve yaklaşık 60 dakika sürüyor.

Gönderinize verilen tepkiler

Son haftalarda Kim Kardashian, pahalı tarama prosedürünü teşvik ettiği için eleştirildi. Instagram gönderisine yanıt olarak, bazı insanlar Kim’i “uyuşukluğu” nedeniyle eleştirirken, diğerleri tam vücut taramasının faydalarını tartıştı. “Kim, bu zengin insanlar için. İnsanlar şu anda yiyecek alamıyor” diye yazdı bir kişi.

Bir diğeri şöyle yazdı: “Bu çok sağır. Amerika’daki insanların çoğunluğunun bu cihazı kullanmaya gücü yetmiyordu. Binlerce maliyete mal olan tıbbi cihazları tanıtması gerçeği çok saçma.” Üçüncü bir kişi şaka yaptı: “Bir milyarderin, hayran kitlenizin yüzde 98’inin tamamen erişemeyeceği bir önleyici bakım programı önermesini seviyorum.”

Doktorlar tam vücut taramasını önermiyor

Kim Kardashian ise tepkilere ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte, tıp uzmanlarının çoğunluğu çeşitli nedenlerden dolayı tam vücut taramasına karşı tavsiyede bulunmaktadır.

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Tüm vücut taramaları yanlış pozitif sonuç riski taşır; bu da, pozitron emisyon tomografisi ve CT’den kaynaklanan önemli miktarda radyasyona maruz kalma da dahil olmak üzere ek risklerle birlikte gereksiz testlere ve prosedürlere yol açabilir.” Olasılık artıyor Yaşamın ilerleyen dönemlerinde kansere yakalanma riski çok düşüktür ve bu işlemlerle ilgili ek tıbbi maliyetler söz konusudur.”

Takip testleri invazif, sinir bozucu ve zaman alıcı olabilir. “Görünüşte, tüm vücut taramaları harika bir fikir gibi görünüyor; neden düzenli taramalar yapıp sorunları erkenden yakalamak istemeyelim? Sorun şu ki, taramalar sıklıkla küçük anormallikler buluyor ve anormalliklerin ne olduğunu bulmak için daha fazla test yapmamız gerekiyor” dedi Dr. Yale Kanser Merkezi’nde araştırmacı ve Yale Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü olan Ilana Richman, Healthline’a söyledi.