Komedyenler Bharti Singh ve Anubhav Bassi çizgiyi nereye çekeceklerini açıklarken vücut utandırma şakaları tartışmalara yol açıyor

şermin

Member
Komedi şovlarında veya stand-up gösterilerinde bariz bir şekilde dile getirildiğinde vücut aşağılama şakalarının normal hale gelmesinden bu yana uzun zaman geçti. Ancak tartışmalı bir konu olmaya devam ediyorlar ve birçoğu, bazen haddinden fazla aşağı indiklerini ve düpedüz küfürlü ve aşağılayıcı olduklarını belirterek itiraz ettiler.

Bharti Singh ve Anubhav Singh Bassi gibi komedyenler vücutlarını utandıran şakalarla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Geçenlerde aktris ve komedyen Sumona Chakravarti, diğer komedyenlerin dudaklarıyla ilgili aşağılayıcı şakalarının onu nasıl incittiğini paylaştı. Geçmişte, Archana Puran Singh, Kiku Sharda, Neha Kakkar ve diğerleri gibi ünlüler, bu tür vücut utandırma suçlarının kurbanı oldular.

Daha büyük sorunu ve sorunun ciddiyetini ele almak için, bazı komedyenlerle konuşalım ve birinin dış görünüşü hakkında şakalar yapmaya gelince çizgiyi çekip çekmeyeceğimizi ve nerede çizeceğimizi tartışalım.

Komedyen-sunucu Bharti Singh, belirli bir şakanın sizi rahatsız etmesinin anlaşılır olduğunu düşünüyor. Ancak böyle bir durumda hemen sesinizi yükseltmelisiniz. “İlk seferde doğru ve net bir şekilde anlamalısın. Şakayı günler sonra alıp sana ne kadar saygısızca davrandığını açıklamanın bir anlamı yok. Eminim sınırlarınızı iyi iletirseniz, kimse bunu tekrarlamaya cesaret edemez” diyor bu tür şakaları memnuniyetle kabul eden Singh.

Kilosu nedeniyle alay edilmekten çekinmemesinin nedeni, çevresinde “dikkatli ve güvenli” olmasıdır. Şöyle açıklıyor: “Biri bana moti, haathi vb. isimler takarsa, bunu pek ciddiye almıyorum. Khaaye hain maine paraathe, aur badhaaya hai maine apna ağırlık. Bu benim seçimim. Öyleyse neden kendimi savunup “Ye galat hai” diyeyim? Ek olarak, bununla başa çıkmayı öğrendim. Başkalarının şakaları benim saygımı veya değerimi, kendim hakkında ne hissettiğimi veya dünyanın beni nasıl algıladığını belirleyemez. Yeterince eminim.”

Stand-up komedyeni Anubhav Singh Bassi ise bu tür şakaları anlatırken bir replik olması gerektiğini düşünüyor. “Doğrudan kimseyle alay edemez veya rahatsız edici yorumlar yapamazsınız. Bazı insanlar böyle şakalar yapmaktan hoşlanabilir ama bir komedyen olarak sahnede ne söylemek istediğimden emin olmalıyım” diye devam ediyor. “Belirli bir şeyin birini incitebileceğine dair şüphelerim varsa, insanları gücendirme riskini almam.” Neden bir şey yapıyorsun, jisse chaar log aakar mujhe kuch bolein ya incitiyor ho. Komedi aynı zamanda önemli noktaları aktarma sanatıdır.”

Bassi, vücut imajıyla ilgili şakaların nasıl ölümüne yapıldığını ve yaratıcı bir insan olarak bunun ötesine geçmeniz gerektiğini açıklamaya devam ediyor. “Bu şakalar sayısız kez kırıldı. Priyadarshan Ki beni çekiyor, aa chuka hai. Daha iyi bir şey yapmak istiyorsam, yeni fikirler bulmalıyım” diyor.

Birkaç ünlü, komedi kılığında fiziksel olarak utandırılma konusundaki rahatsız edici deneyimleri hakkında konuşmak için öne çıkarken, aktör ve komedyen Gaurav Gera, kültürün zamanla azaldığını düşünüyor.

“Çok fazla olduğu zamanlar oldu ve her zaman çok zehirli buldum. Ama neyse ki internetimiz var ve tüm dünya yapıcı fikirlerini tartışıp paylaştıkları bir platform haline geldi. Ve bunların kabul edilmesi gerekiyor. Tek yönlü konuşma iletişimi sona ermelidir. Karşı tarafın ne hissettiğini gözlemlemek ve buna dikkat eden şakalar yapmak zorundasınız” diyor ve ülkemizde bu kadar çok yetenek varken mutlaka yeni fikirler ve fikirler üretebileceğimizi umuyor. ” yenilikçi mizah”.

Komedyen Sunil Grover, komedi adına haddini aştığını ve kişisel yorumlar yaptığını söylüyor: “Ben sadece insanların gülmesini istiyorum ve bu nedenle diğer insanları incitebilecek kişisel yorumları teşvik etmiyorum.” neden birini gereksiz yere dürteyim, duygularını inciteyim ya da güvensizliklerini tetikleyeyim?”

• YAZAR HAKKINDA

Delhi merkezli Syeda Eba Fatima, günlük eğlence ve yaşam tarzı eki HT City için Bollywood, TV, OTT ve müzik hakkında yazıyor. …ayrıntılı olarak görün