Shama Sikander: En büyük başarım depresyondan çıkmaktı

şermin

Member
Shama Sikander geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında bir fotoğraf yayınladı ve altına şöyle yazdı: “O: Çok cesursun; Ben: Kim olduğumu göstermekten korkmuyorum. Zayıf yönlerim güçlü yanlarımdır, burada her ikisine de değer veriliyor. Sizin için de öyle olacak…” . Oyuncu “cesur” kelimesini iltifat olarak aldığını ve bağlamını görünüşle sınırlamadığını söylüyor. “Cesaret giydiğiniz kıyafetlerle değil, çok fazla şeyle ilgilidir.” devamı Dışarı çıkıp insanlarla kalbinizi konuşmanız ve onların kararlarından korkmamanız sizin cesaretinizdir” diyor bize Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde (10 Ekim).

Shama Sikander bir akıl sağlığı savunucusudur

Akıl sağlığıyla mücadele ettiği dönemleri hatırlayan Sikander, bir zamanlar bugünkü kadar cesur olmadığı günlerin de olduğunu söylüyor. “Kendimi ifade edemedim. Ben asla böyle konuşmadım. Her zaman çok güvenli oynadım. Ancak bir noktada kırılganlığımın farkına varmaya başladım” diye ekliyor. Sikander için bu “en büyük başarılarımdan biriydi”. “Bundan geri dönmek o kadar kolay değil” diyor.

İyileşme yolunda uzun bir yol kat etmiş olan Sikander, depresyonun tetiklendiği zamanların nasıl olduğunu paylaşıyor. “İyileşme ömür boyu süren bir yolculuktur. Ve sorun değil, çünkü hiçbir şey beni rahatsız etmiyorsa iyileştirecek hiçbir şeyim kalmaz. Ve bu bir bakıma senin ölümün gibi. Yani henüz tam olarak iyileşmedim. Tetikleyiciler gelmeye devam ediyor ve ben onlarla savaşmaya devam ediyorum ama kesinlikle fikirlerim, gücüm ve nasıl savaşılacağına dair anlayışım kesinlikle değişti. Mutlu olmak için zihnimi eğitmeyi öğrendim. Büyük ölçüde iyileştim. Ve hala üzerinde çalışılması gereken bir veya iki şey buluyorum. İnsan olarak karşılaştığımız pek çok karmaşık sorun var. Ancak bende olumsuz bir düşünce ya da baskı hissi yok” diye açıklıyor.

Ve hayatının en kötü noktası geldiğinde Shama, iletişim kurabileceği daha fazla insan bulmaya çalışır. “Tamamen mesafeli olmak her şeyi daha da kötüleştiriyor. Bunu deneyimlerimden öğrendim ve bu nedenle gerektiğinde açılıyorum. Geçmişte birkaç kişinin beni aldatması nedeniyle güven sorunlarının ortaya çıktığı zamanlar vardır. “Arkadaşlarım hayatta kötü şeyler yaptılar. Ama kendime herkesin iyi olduğunu hatırlatmaya devam etmeliyim. Ve bana zarar vermeleri için hiçbir neden yok çünkü ben çok sevimli bir insanım,” diye bitiriyor sözlerini.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!

• YAZAR HAKKINDA

Delhi merkezli Syeda Eba Fatima, günlük eğlence ve yaşam tarzı takviyesi HT City için Bollywood, televizyon, OTT ve müzik hakkında yazıyor. …Ayrıntılı olarak görün