“Succession” yıldızı Brian Cox, Rupert Murdoch’un “özgürlük iddiasını” eleştiriyor.

şermin

Member
Popüler TV dizisi Succession’da acımasız medya patronu Logan Roy’u canlandıran Brian Cox, yakın zamanda Fox’un başkanlığından istifa eden karakterinin gerçek hayattaki muadili Rupert Murdoch hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Aktör Brian Cox, 14 Eylül 2023’te İngiltere’nin Londra kentinde Vogue World’e katılırken bir fotoğraf için poz veriyor. REUTERS/Hollie Adams (REUTERS)

Dört sezon boyunca Cox, Fox News’den ilham alan kendi televizyon ağına sahip olan muhafazakar Waystar Royco imparatorluğunun kurnaz ve güçlü lideri Roy’u canlandırdı.

Mayıs ayında, Succession’ın yaratıcısı Jesse Armstrong’un başlangıçta Murdoch ailesini konu alan The Murdochs adlı bir drama yapmayı planladığı bildirilmişti. Daha sonra ailenin adını Roy olarak değiştirdi ve dizi televizyonda sansasyon yarattı.

Geçtiğimiz hafta Murdoch, Fox’un başkanlığından istifa ettiğini ve yerine oğlu Lachlan Murdoch’un geçeceğini açıklamıştı.

Pazar günü Cox, BBC’ye medya kralının son hamlesi ve dizginleri en büyük oğluna devretme kararı hakkında ne hissettiğini anlattı. Dört kez evlenen Murdoch’un bir oğlu ve dört kızı daha var.

Ayrıca OKUYUN| Ünlü yaban hayatı uzmanı ve BBC muhabiri, düzinelerce köpeğe tecavüz edildiğini, işkence edildiğini ve öldürüldüğünü itiraf etti

Cox, “Succession’ı kesinlikle çok fazla izlediğini düşünüyorum” dedi.

“Yani, bunları tahmin edemezsiniz ama birini diğerine tercih etmesi aslında oldukça komik. Ve bana öyle geliyor ki… bunun nasıl yapılacağına dair bir sürü söylenti var. [Murdoch] bunu söylemeliydim [his ex-wife] Jerry Hall: “Lütfen Veraset’in yazarlarıyla konuşmayın.” Bunların hepsi sapkınlık olabilir, o yüzden bilmiyorum.”

92 yaşındaki Murdoch’un durumu hakkında konuşan Cox, şunları söyledi: “Muhtemelen Tanrı’nın yeryüzündeki en inatçı insanıdır. Devam etti ama bence durması gereken bir nokta var ve bu olması gerekiyordu ve oldu.”

Emmy kazananı daha sonra Murdoch’un çalışanlarına gönderdiği veda mesajına doğrudan yanıt verdi ve bu mesajda imparator şunu yazdı: “İfade özgürlüğü ve nihayetinde düşünce özgürlüğü için verilen mücadele hiç bu kadar yoğun olmamıştı.” Babam [founder of the Murdoch media empire, Keith Murdoch] özgürlüğe inanıyordu ve Lachlan bu davaya kesinlikle bağlıydı. Kendi çıkarlarına hizmet eden bürokrasiler, kökenlerini ve amaçlarını sorgulayanları susturmaya çalışıyor.”

Cox, mesajındaki ifadeyle alay ederek şunları söyledi: “Özgürlük mü? Ne için özgürlük? Fikirlerinizi başkalarına empoze etme özgürlüğü, belirli şeyleri belirli yönlere yönlendirme özgürlüğü? Demek istediğim, hayatında kesinlikle bunların çoğunu yaptı.

Ayrıca OKUYUN| Hayranlar, anoreksik YouTuber Eugenia Cooney’nin viral TikTok Habersu yüzünden ‘kalbi kırıldı’

77 yaşındaki oyuncu aynı zamanda Fox’un eski başkanının kızı olan Elisabeth Murdoch’un kocasının bir zamanlar onunla bir kafede buluştuğunu ve “Veraset”in “ilginç bir gösteri” olduğunu söylediğini anlattı.

Murdoch’un kayınpederi de şu şekilde yalvardı: “Yazarların gelecek sezon bize biraz daha iyi davranabileceğini düşünüyor musunuz?”